İşte İngilizce
0
Yurt Dışı Kariyer Hakkında Merak Edilenler

Yurt Dışı Kariyer Hakkında Merak Edilenler

Yurt dışı kariyer her geçen gün daha da ilgi çekici bir hal almaya başladı. Küreselleşen piyasalar, yeni iş deneyimleri ve döviz kazanma gibi avantajlar birçok beyaz yakanın her yıl yurt dışı kariyer planları yapmasına neden oluyor. Beyaz yakanın yanında mühendis ve doktorlar gibi çalışanlar da yurt dışı kariyer hedeflerini her geçen yıl daha da ön plana almaya başladılar. Peki yurt dışı kariyeri bu denli ilgi çekici klan ne? Gelin bu sorunun cevabını birlikte arayalım.

Yurt dışı kariyer yapmak isteyenlerin genellikle iki nedenle kendilerini motive ettikleri görülüyor. Bunlardan ilkini çok uluslu firmalarda deneyim elde ederek kariyerlerini farklı bir aşamaya taşıma motivasyonu oluşturuyor. Son zamanlarda giderek artan bir öneme sahip olan ikinci motivasyonu ise döviz kazanma oluşturuyor. Türkiye’deki eşit statüdeki işlerle karşılaştırıldığında yurt dışın da özellikle de çok uluslu bir firmada yapılan kariyer çalışanları hem kariyer hem de kazanç konusunda daha fazla tatmin etmekte. Bu deneyim sonucu pozisyon ve gelirin artan etkisiyle yükselmesi de yurt dışı kariyeri daha cazip hale getiriyor. Özellikle yurt dışı firmalarda görev almış beyaz yaka çalışanların ülkeye dönme kararı aldıklarında Türkiye’deki rakiplerine göre %50 ila %70 arasında ücret farkları elde ettikleri düşünülüyor. Bu durumda Yurt dışı kariyerin her geçen gün daha da cazip hale gelmesini etkiliyor.

Birçok ülke yurt dışı kariyer için nitelikli göçmen vizesi uygulamasına da sahip. Herhangi bir işten kabul alınması durumda hızlı bir şekilde nitelikli göçmen vizesine başvuru yapılabilmekte. Üstelik Yurt dışında da faaliyeti olan firmalar için şirket içi transfer vizeleri gibi avantajlarda bulunuyor. Bu tür vizeler firma içinde yurt dışı kariyer imkanını da mümkün hale getiriyor.

Peki yurt dışı firmalarla iletişim kurmanın ve yeni bir iş bulmanın yolu nedir? Elbette birçok sitede yer alan ilanlara da başvurabilirsiniz. Ancak bu durum sizin ülke vatandaşlarıyla da rekabet etmenizi gerekli kılacağı için birtakım dezavantajları da beraberinde getirir. Bu tarz işleri kapabilmek için sahip olmanız gereken iki olmazsa olmaz nitelik iletişim becerisi ve kendini satma yeteneğidir. Birçok network ağı ve toplantı da yeni kişiler ve departman yöneticileri ile tanışabileceğiniz online imkanlar bulunur. İletişim becerilerinizle burada kontak kurabilir kendinizi onlara satabilirseniz henüz ilana çıkmamış pozisyonlar için bile görüşme ayarlayabilirsiniz. Unutmayın iş işte bulunur. Henüz mevcut işiniz devam ederken kendi değerinizi gösterebilirseniz bu işlerden doğrudan teklif bile alabilirsiniz. Hatta uzaktan işler ile yurt dışına çıkmadan da dövizle maaş alabilme imkânınız bulunur. Özellikle yazılım mühendisliği, satın alma, gibi bilgisayar aracılığıyla halledilebilecek işler için uzaktan çalışabilir, böylece Türkiye’den oldukça yüksek farklarla gelir elde edebilirsiniz. Türkiye’den ayrılmadan da yurt dışı firma deneyimiz kanabilirsiniz.

Elbette yurt dışı kariyere giden yolda dikkat etmeniz gereken en önemli husus İngilizce yeterliliğiniz olacak. Hangi konuda çalışıyor olursanız olun İngilizce bilmek size yeni kariyer kapıları açar. Bu nedenle İngilizce öğrenmek için beklemeyin. Ofiste İngilizce öğrenmek için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız İş’te İngilizce’yi inceleyebilir daha fazlası ve dil öğrenme koçluğu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.