İşte İngilizce
0
İş Başvuru Süreci Nasıl İşler?
25 Nis 2022

İş Başvuru Süreci Nasıl İşler?

İş Başvuru Süreci Nasıl İşler?

İş başvurusundan sonra beklediğiniz süre, size de dünyanın en yavaş geçen zamanı gibi gelmiyor mu? Özellikle yurt dışında bir işe başvuruyorsanız, iş başvuru süreci bilinmezliklerle dolu olabilir. Elbette ki bu süreç, ülkeden ülkeye ve şirketten şirkete değişiklik gösterebilir. Yine de size genel bir fikir verebilmek amacıyla, iş başvuru sürecinin nasıl işleyeceğinden aşağıda bahsettik.

İş Başvurusu Yapma

LinkedIn yalnızca Türkiye’de değil, dünya genelinde de en çok kullanılan sitelerden bir tanesi. Bu site üzerinden, çeşitli ülkelerden size uygun olan işi bulabilir, kolay başvuru ile hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, arayışınızı bununla kısıtlamamalısınız. Her ülkenin kendine özgü ve sık kullanılan iş bulma siteleri bulunmaktadır. Bu siteleri araştırarak başvurunuzu bu siteler üzerinden yapmanız şansınızı büyük ölçüde arttıracaktır.

CV ve Ön Yazınızı Hazırlama

İş başvurusu esnasında şirketler sizden CV ve ön yazı isteyecektir. Burada yapacağınız en büyük hata, CV ve ön yazınızı değiştirmeden, tüm şirketlere aynısını yollamaktır. Her iki dosyayı da başvurduğunuz işin gerekliliklerine uygun olarak güncellemelisiniz. Özellikle ön yazı ve niyet mektubunda, şirket kültürüne hâkim olduğunuzu, becerilerinizin firmanın arayışları ile örtüştüğünü belirtmelisiniz.

Mülakata Çağırılma

Her firma, kendilerine has ve farklı mülakatlar yapabilir. Kimileri, telefonla ön görüşmeden sonra yüz yüze bir toplantı organize ederken, bazı şirketler envanterler yollayarak görüşme öncesinde eleme yapabilir. Özellikle pandemi döneminin etkisiyle birlikte, yabancı firmalar son zamanlarda toplantıları online olarak gerçekleştirmeyi tercih etmekte. Mülakat aşaması tek görüşmeyle bitebileceği gibi, 7-8 mülakatla ile alım yapan şirketler de bulunuyor.

Referans Araştırması Yapma

Eğer mülakatlar olumlu geçtiyse, işverenler referanslarınızla görüşmeye başlar. Referans görüşmelerinde kritik nokta, referanslarınızın İngilizce bilmesidir. İşveren ve referanslarınızın kolay anlaşabilmesi için, referansınızı seçerken dil bilmesine dikkat etmelisiniz. Bu görüşmeler de olumlu geçerse, işverenin bir sonraki aşaması teklif iletme olacaktır.

Bu yazımızda iş başvuru süreci hakkında konuştuk. Bu süreç hakkında daha detaylı bilgiyi, başvurduğunuz firmanın web sitesinden de edinebilirsiniz. Yabancı eğitmenlerle iletişime geçmek ve onların ülkelerindeki iş başvuru süreçlerini daha detaylı öğrenmek için Birebirİngilizce ile iletişime geçebilir, EnglishCoffe App’i tek tıkla indirebilirsiniz!

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.