İşte İngilizce
0
İngilizce Cv Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?
25 Nis 2022

İngilizce Cv Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İngilizce CV hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?

İngilizce CV hazırlamak göze epey zorlu görünebilir. Bunun, özellikle de yeterince bilginiz yoksa Türkçe CV hazırlamaktan daha zorlu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak aşağıdaki püf noktalara dikkat ederseniz, tahmin ettiğinizden çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Dilerseniz İngilizce CV hazırlarken dikkat etmeniz gerekenlere birlikte göz atalım!

İmla ve Gramer Kurallarına Uyum Sağlayın!

Profesyonel bir İngilizce CV hazırlarken belki de dikkat etmeniz gereken en önemli kriter imla ve gramer kurallarına uyum sağlamaktır. Kelime hataları, insan kaynakları uzmanları tarafından genelde hoş karşılanmaz. Özellikle kullandığınız mesleki terimlerde yaptığınız bir hata, CV’nizin direkt olarak elenmesine yol açabilir.

Karışık ve Komplike Cümlelerden Kaçının!

Ana diliniz olmayan bir dilde komplike cümleler kurmak zorlayıcı olabilir. Üstelik, CV’niz kolaylıkla okunabilmeli, gözden geçirilmesi 5 dakikadan uzun sürmemelidir. Bu sebeple kendinizi ve deneyimlerinizi anlatırken daha basit ve kısa cümleler kurmalısınız. Bu cümlelerde aynı gramer ve zaman eklerini kullanmaya özen göstermelisiniz. Yaptığınız işi uzun cümlelerle süslemek yerine daha net bir dil kullanmanız yararınıza olacaktır.

Çeviriye Dikkat!

İngilizcenizin yetersiz kaldığı noktalarda çeviriye başvuracaksanız dikkat etmeniz gereken kritik noktalar var. Öncelikle kelime çevirisinden kaçınmanız gerekiyor. İngilizce, bir kelimenin çok sayıda anlamı olan bir dil olduğu için, kullandığınız kelime vermek istediğiniz anlamı taşımayabilir. Google Translate gibi çeviri uygulamaları, cümle bazında da yanlış çeviriler yapabilir. Özellikle mesleki terimlerin karşılığı bu sözlüklerde bulunmayabilir. Daha doğru bir çeviri için, profesyonel bir destek almanızı tavsiye ederiz!

Türkçe Özgeçmişinizden Destek Alın!

Halihazırda Türkçe bir özgeçmişiniz varsa bu özgeçmişi İngilizceye çevirerek işe başlayabilirsiniz. Yoksa, Türkçe bir özgeçmiş oluşturmak size büyük ölçüde fikir verecektir. Bu sayede daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Anadilinizde becerilerinizi daha rahat ifade ediyorsanız, bunları da İngilizceye daha hızlı bir şekilde çevirebilirsiniz.

Başvurduğunuz Şirketin Değerlerini İnceleyin!

CV’nizin başvurduğunuz şirketin değerleri ile uyuşması oldukça önemlidir. Örneğin, geçmişte şirketlerin çoğu yalnızca resimli CV kabul ediyordu. Şimdilerde ise fotoğraflı CV’ler ayrımcılığı arttırdığı gerekçesi ile şirketler tarafından daha az kabul görüyor. Bu sebeple, şirketin değerlerini ve politikalarını inceleyip, fotoğraf koyup koymayacağınıza, hangi demografik değerleri vermeniz gerektiğine karar vermelisiniz.

Uyruğunuz ve Adresinizi Mutlaka Belirtin!

Adres ve uyruk, Türkiye dışındaki bir firmaya başvuracaksanız, özgeçmişinize mutlaka eklemeniz gereken bölümlerdir. Yabancı bir çalışanı işe almak, işveren için de zorlayıcı bir durum olabilir. Bu sebeple, uyruğunuzu, yaşadığınız ülkeyi ve adresinize CV’nizde açık olarak belirtmelisiniz. Eğer, başvurduğunuz ülkede oturma ve çalışma izniniz varsa, bu büyük bir artı yaratacaktır.

İngilizce CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları yukarıda listeledik. Bu detayları dikkate alarak, oldukça profesyonel bir özgeçmişi işverenlere sunabilirsiniz. CV’nizi hazırlarken profesyonel bir destek isterseniz Birebirİngilizce’nin uzman eğitmenleriyle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.