İşte İngilizce
0
İngilizce Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler
25 Nis 2022

İngilizce Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler

İngilizce Mülakatlarda Yapılmaması Gerekenler

İngilizce mülakatlar, özellikle İngilizce seviyemize güvenmiyorsak zorlayıcı olabilir. Tüm mülakatlarda olduğu gibi, İngilizce mülakatlarda da yapmaktan kaçınmanız gereken bazı şeyler vardır. Bunlara, mükemmeliyetçi olmak ve yalan söylemek gibi örnekler verebiliriz. Bu zorlu yolculukta sizlere fikir vermek amacıyla, aşağıdaki maddeleri sizler için hazırladık. İngilizce mülakatlarda yapılmaması gerekenlere birlikte göz atalım istedik.

 

Dürüst Olmaktan Kaçınmak!

İngilizce seviyesini CV’ye yanlış yazmak, belki de en sık yapılan hatalardan bir tanesi. Ancak maalesef bu konuyla ilgili kötü bir haberimiz var. Eğer, İngilizce bilginiz hakkında yanlış bilgi verdiyseniz İnsan Kaynakları Uzmanı mülakat esnasında bunu kolaylıkla anlayabilir. Bu hem işverenin güvenini olumsuz etkiler hem de başvurduğunuz işe uygun kalifikasyonda olmadığınız için, işe alınmanızın önüne geçerek zamanınızı boşa harcamanıza ve özgüveninizin kırılmasına neden olur. “ Let’s Continue in English” denilen anda hayal kırıklığına uğramamanız için, İngilizce seviyenizi CV’nizde doğru ve net bir şekilde belirtmenizi öneririz.

Ezberden Konuşmak!

Özellikle İngilizce konuşma pratiğiniz yoksa İngilizce mülakatlar sizleri geriyor olabilir. Bunun için kuracağınız cümleleri önceden ezberlemenin iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz ancak maalesef bunu yapmamalısınız. Bunun ilk sebebi, ezberlediğiniz cümleleri panik anında unutabilecek olmanız. Çok iyi giden bir cümlenin ortasında cümlenin devamını unutmanız foyanızı ele verecektir. Üstelik, sorulacak sorular iş için yeterliliğinizi ölçeceğinden, bu sorulara destek almadan cevap verebilmeniz gerekiyor.

Hatasız Konuşmaya Çalışmak!

Özellikle native olmadığınız, yani ana diliniz İngilizce olmadığı için, kimse sizden konuşmanızın kusursuz olmasını beklemez. Kullandığınız gramer ve cümle yapılarından ziyade, kendinizi ifade etme becerileriniz dikkate alınır. Kusursuz bir gramer kullanmak için çabalamak sizi strese sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Üstelik, bu çabanız panik ile birleşince hata yapma oranınız da artabilir. Kendinizi anlaşılır bir dilde, sakince, tane tane ve net ifade edebilmeniz İK uzmanları için yeterlidir. Bu yüzden konuşurken hatalar yapmaktan korkmayın!

 

Hatalarınıza Odaklanmak!

Anadiliniz olmayan bir dilde konuşurken elbette hata yapabilirsiniz. Yaptığınız bu hataları fark ettiğinizde, bunun moralinizi bozmasına izin vermeyin. Hatanıza takılı kalırsanız, konuşmanın geri kalanında da odaklanamayacağınız için daha çok hata yapmanız muhtemeldir. Karşınızdaki insan bu hatayı fark etmemiş bile olabilir. Detaylara takılmadan konuşmanıza kaldığınız yerden devam edin. Çok büyük bir yanlış yaptığınızı, çok yanlış bir cümle kurduğunuzu düşünüyorsanız cümlenizi düzeltmenizde de herhangi bir sakınca yok.

 

Soru Sormaktan Çekinmek!

Yalnızca İngilizce iş görüşmelerinde değil, hiçbir mülakatta soru sormaktan çekinmeyin. Karşınızdakinin sorusunu duyamamış ya da İnsan Kaynakları uzmanının aksanını anlamakta zorlanmış olabilirsiniz. Anlamadığınız her sorunun mutlaka tekrarlanmasını isteyin. Soruyu anlamamanın İngilizce bilginiz ile alakalı olmayabileceğini, bunu karşı tarafta kötü bir izlenim yaratmayacağını unutmayın!

 

Mülakatlarda, “Let’s continue in English” denen andan mutlu ayrılmak için, yukarıdaki maddeleri dikkate almalısınız. Eğer İngilizce mülakatlarda desteğe ihtiyacınız varsa, Birebir İngilizce, uzman eğitmenleri ve esnek eğitim planları ile her zaman yanınızda. Sahte mülakatlardan vaka çalışmalarına kadar birçok imkân sunan Birebir İngilizce ile görüşmeyi unutmayın! Şimdiden mülakatlarınızda başarılar dileriz.

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.