İşte İngilizce
0
Mülakat Türleri
25 Nis 2022

Mülakat Türleri

Mülakat Türleri

Yurt içinde ya da yurt dışında fark etmeksiniz iş arıyorsanız, mülakatlara aşinasınız demektir. Bu mülakatlardan galip çıkabilmek için, bu görüşmeleri en iyi detaylarına kadar bilmelisiniz. Özellikle, çok fazla başvuran olduğu işlerde öne çıkmak için bu tekniklere aşina olmalısınız. Böylece hem işverenin dikkatini çeker hem de hazırlıklı olduğunuz için stres ve belirsizlikten uzaklaşırsınız. Biz de bu yazımızda iş görüşmesi tekniklerini listeleyerek, en çok soruların soruları sizlere sunmak istedik.

1- Yüz yüze iş mülakatları

Pandemi döneminde yerini online mülakatlara bırakmaya başlasa da yüz yüze iş mülakatları hala en sık kullanılan yöntemlerden birisidir. En temel mülakat yöntemlerinden biri olan yüz yüze mülakatlar, genellikle işverenin ofisinde gerçekleştirilir. Yüz yüze görüşmelerde çok önem vermeniz gereken bazı kriterler vardır. Bunlardan ilki, doğru kıyafet seçimidir. Giyiminizin iş tanımına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. İletişim becerileriniz ve hareketleriniz de yüz yüze iş mülakatlarında dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alıyor.

 

İşte yüz yüze iş mülakatlarında en sık sorulan sorular;

What do you know about our company?

What salary are you hoping for?

What are yout strenghts and weaknesses?

Why should we hire you?

2- Telefonda iş mülakatları

Telefon mülakatları, genellikle ön görüşme amacıyla yapılır. Yüz yüze mülakatlara göre daha kısa süren bu mülakatta, verdiğiniz cevaplarla insan kaynakları personelini etkilemeniz gerekiyor. Eleme amaçlı yapılan bu mülakatta, verdiğiniz bilgilerin CV’niz ile örtüşmesi gerekir. Telefonla mülakat bekliyorsanız telefonunuzun sesini açık tutmayı, şarjınızı kontrol etmeyi ve telefonu meşgul tutmamanızı tavsiye ederiz.

 

Telefonla iş mülakatlarında sorulabilecek İngilizce soru örnekleri şöyle:

Tell Me About Yourself.

Walk Me Through Your Resume.

Are You Willing to Take Risk?

Why Are You Interested in This Role?

 

3- Online/video konferans iş mülakatları

 

Online mülakatlar son dönemlerin en çok tercih edilen yöntemi olarak öne çıkıyor. Bu tarz mülakatlar hem zaman hem maliyet açısından daha avantajlıdır. Üstelik video görüşmesiyle, başka şehir ve ülkelerden firmalar ile görüşme olanağınız bulunur. Video mülakatlarda en çok kullanılan uygulamalar arasında Zoom, Teams ve Google Meets yer alıyor. Bu gibi görüşmelerde, ortamın ışığına, oturma pozisyonunuza, bilgisayar ve internet bağlantısına oldukça dikkat etmenizi öneririz.

 

Online mülakatlarda sorulabilecek sorulara bir göz atalım!

Why do you think you are the right candidate for this job?

Where else have you applied?

What do you think about working from home?

How have you cope with stress associated with the pandemic?

4- Grup mülakatları

Eğer talip olduğunuz pozisyona çok başvuran varsa, grup mülakatları işveren tarafından tercih edebilir. Grup mülakatlarının amacı, kolay ve hızlı bir ön eleme yapmaktır. Bu mülakatların en çok kullanıldığı sektörler, pazarlama ve bankacılık gibi sektörlerdir. Bu mülakatlarda, adaylar gruplara ayrılır ve kendilerine verilen bir konu üzerinde çalışırlar. Bu esnada işveren, sizlerin liderlik, takım çalışması, iletişim, raporlama gibi becerilerinizi değerlendirme fırsatı bulur.

 

Grup mülakatlarında sorulan en popüler sorular şöyle;

Whom and why would you hire from your group?

What made this team work effectively?

What was your individual contribution to the team's success?

Why did this team struggle to achieve the goal?

5- Panel mülakatları

Panel mülakatları, bir tür grup mülakatı olarak değerlendirilebilir. Bu mülakatların grup mülakatlarından farkı, soruların işveren tarafından sorulması ve hızlı bir şekilde cevap vermeniz gerekmesidir. Panel mülakatlarında, gruptaki diğer adayların verdikleri cevapları büyük bir dikkatle dinlemelisiniz. Başka bir adayın verdiği cevap, size soru olarak sorulabilir.

 

Panel mülakatlarında sorulacak soruları merak ediyorsanız, sizi şöyle alalım.

 

Describe a moment when you were working on a group project and a disagreement arose. What steps did you take to deal with the situation?

 

Tell us about a time when you had to deal with a particularly challenging customer. How did you keep the situation from getting worse?

 

Give an example of a moment when you had to explain a complicated topic to someone who didn't understand it.

 

6- Değerlendirme mülakatları

 

Değerlendirme mülakatları, işe alımdan ziyade halihazırda çalışanlara yönelik yapılan mülakatlardır. Bu mülakatlar, genellikle yönetici ile gerçekleştirilmektedir. Değerlendirme mülakatlarındaki amaç, kişinin kendi performansını gözlemleyerek, eksilerini, artılarını, gelişmesi gereken yönlerini fark etmesini sağlamaktır. Böyle mülakatlarda amaç, çalışanın motivasyonunu arttırmaktır.

 

Değerlendirme mülakatlarında, işveren size aşağıdaki soruları yönlendirebilir.

In what way(s) has the X met your expectations and/or needs?

                       What benefits did you expect to receive as a result of participating in the X?

Mülakatların ne kadar heyecan verici olduğunu tahmin edebiliyoruz. Özellikle İngilizce mülakatların paniği şimdiden sizleri sarmış olabilir. İngilizce mülakatlar hakkında daha çok bilgi edinmek, konuşma pratiği yapmak ve çok daha fazlası için İletişim Formunu doldurarak, danışmanlarımıza tek tıkla ulaşabilirsiniz.

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.